Vaj Ananasi

Ananasi permban enzimen e Bromelainit, kjo enzime pervec se eshte nje anti-inflamator punon edhe per te largur ose hequr celulitin.
Ananasi eshte i pasur me uje, gje e cila ben me te lehte largimin e toksinave nga trupi.
Nje studim i kryer nga shkencetaret e Universitetit Oregon ne Shtetet e Bashkuara ka zbuluar se konsumimi i Ananasit pas ngrenies, jo menjehere, ju ndihmon te ndiheni te ngopur per nje kohe te gjate, dhe kjo ndodh per shkak te vitamines C dhe pektines.
Fibrat, gjithashtu ndihmojne ne lehtesimin e tretjes dhe zbrazjen e sistemit tretes, si dhe mbrojtjen e tij kunder kapsllekut dhe semundjeve te avancuara.

Ananasi permban shume vitamina dhe minerale te rendesishme, sidomos vitaminen C, thiamine, potasium dhe fibra.

Studimet kane treguar se enzima e bromelainit qe gjendet tek Ananasi, ka kapacitetin per prishen ose shperberjen e proteinave qe shkaktojne mpiksjen dhe trashjen e gjakut.
Shperberja e kesaj proteine, e ben qarkullimin e gjakut me te lirshem dhe ne kete menyre mbron zemren nga semundjet dhe ataku.
Eshte zbuluar gjithashtu, se enzima e bromelainit punon per te trajtuar problemet e frymemarrjes dhe te astmes, probleme, te cilat vijne per shkak te mukusit te trashe.
Kjo enzime punon edhe per shperberjen e gelbazes.
Gjithashtu ka nje rol te rendesishem si anti-inflamator, prandaj rekomandohet qe te merrni suplemente shtese qe permbajne enzimen bromelain pas operacionit.
Studimet tregojne se Ananasi ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve, ku perfshihen probleme te tilla si artriti, puçrra fytyre, pezmatim i lekures, ekzeme dhe psoriasis.

Sasi te medha te Vitamines C gjenden tek ananasi.
Vitamina C eshte e njohur si antioksidant i forte, qe mbron trupin nga radikalet e lira.
Radikalet e lira mund te shkaktojne, semundjet e zemres, arteriosklerozes, diabeti, sulmeve te astmes dhe kancerit te zorres se trashe, prandaj keshillohet konsumimi i Ananasit.
Ananasi gjithashtu permban mangan, nje ndihmes agjent per te prodhuar energji.
Nje filxhan Ananas permban rreth 128% te vleres se rekomanduar ditore te manganit.

Ananasi eshte nje nga ushqimet e pasura me fibra, te cilat kane nje rol te njohur ne rregullimin e procesit te tretjes. Perqindja me e madhe e fibrave qe gjenden ne Ananas, jane fibrat e tretshme.
Kur fibrat jane ne stomak ndihmojne ne perthithjen sa me shume te mineraleve nga ushqimi.

Perdorimi: Rekomandohet Konsumimi i nje luge çaji para ngrenies ne mengjes.
Aplikoni vajin e Ananasit, duke masazhuar nyjet.